Jak się uczyć matematyki?

Jak to jest, że dla niektórych matematyka wydaje się być łatwa i prosta, gdy inni strasznie się z nią zmagają, a i tak rezultaty są dość mierne?

Więc jak się uczyć matematyki? Z moich obserwacji składa się na to kilka prostych czynników i każda osoba może poprawić się w każdym z nich.

ROZUMIENIE

Tym, co stanowi różnice między tymi, którzy łapią matmę w mig, a którzy się z nią zmagają jest przede wszystkim zrozumienie.

Uczenie się na pamięć reguł, wzorów i twierdzeń jest zupełnie bez sensu, jeśli nie rozumie się jakie jest ich zastosowanie i skąd się wzięły.

To z tego powodu, wiele osób naprawdę wiele czasu uczyło się np. przed egzaminem i myśleli, że są już całkiem dobrzy, a potem okazało się, że nie zdali.

Dlaczego? Bo nauczyli się na pamięć konkretnych rozwiązań, a gdy polecenie w zadaniu chociaż minimalnie się zmieniło to zupełnie się pogubili.

Gdyby tylko rozumieli, dlaczego w tamtych zadaniach które robili w domu, stosowało się ten a nie inny wzór, to również wiedzieli by, jaki zastosować na egzaminie.

To wydaje się być bardzo proste jak ktoś o tym mówi, ale to naprawdę jest główna przeszkoda dla większości osób.

Tak więc, pierwszą rzeczą o którą musimy się zatroszczyć to zrozumienie materiału, którego się uczymy.

Gdy bierzesz książkę i otwierasz na odpowiednim dziale to zapoznaj się z definicjami, wzorami, a następnie przeglądnij przykładowe zadania czy wyprowadzenia wzorów i zastanów się nad nimi – linijka po linijce.

Zobaczysz, że wtedy dojdziesz do tego skąd się wziął dany wzór, a dzięki temu staniesz się elastyczny – będziesz mógł dostosować się konkretnych zadań.

ZADANIA

Gdy już zapoznasz się z przykładowymi rozwiązaniami przykładowych zadań to przejdź do podobnych im, lecz tym razem sam je rozwiąż. Jeśli napotkasz problemy, wróć do przykładowych rozwiązań i wspomóż się nimi.

Jednak potem zrób to samo zadanie jeszcze raz, ale zupełnie samodzielnie. Bez tego nie utrwalisz sobie odpowiedniego sposobu myślenia do danego zadania.

Pamiętaj, żeby robić różnorodne zadania. Nie wszystkie na jedno kopyta – kluczowa jest tutaj elastyczność, umiejętność dostosowania się do różnych typów zadań.

JAK ZAPAMIĘTAĆ TE WSZYSTKIE TRUDNE WZORY, DEFINICJE…

Doszliśmy do mojej ulubionej części 😉

Logiczne jest, że mimo wszystko musisz kiedyś nauczyć się tych wszystkich wzorów, twierdzeń itp. Jak to zrobić szybko i bez problemowo?

Musisz zastosować coś, co nazywa się technikami szybkiego zapamiętywania lub szybkiej nauki.

Są to, jak sama nazwa wskazuję, techniki dzięki którym człowiek jest wstanie w naprawdę bardzo szybkim tempie zapamiętywać każdego rodzaju informacje – w tym wzory, twierdzenia itp.

Jest to rzecz całkowicie godna uwagi, tym bardziej że są one bardzo proste i łatwo można je zacząć samemu stosować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *