Jak się szybko uczyć?

Prawdopodobnie zastanawiasz się jak szybko się uczyć i nie tracić tyle czasu na naukę, prawda? W takim razie świetne trafiłeś, gdyż zamierzam się z Tobą podzielić radami z mojego doświadczenia w tej dziedzinie!

Na szybką naukę składa się kilka czynników, jednak najważniejszym z nich, jeśli mówimy o szybkości są tak zwane techniki szybkiego zapamiętywania. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do błyskawicznego zapamiętywania, o co przecież nam chodzi.

O tych technikach zaraz napiszę troszkę więcej, ale na razie, opiszę jeszcze inny ważny czynnik, będący częścią odpowiedzi na pytanie, jak szybko się uczyć. Jest to trwałość zapamiętywania.

Ten czynnik jest często pomijany, ale sam się chwilę zastanów. Jeśli następnego dnia po nauce pamiętasz tylko 20% poznawanej wiedzy (brzmi strasznie, ale takie są statystyki!), to gdybyś zwiększył ten odsetek do 40%, to przyspieszyłbyś naukę dwukrotnie. Tak więc szybkość nauki nie zależy jedynie od samej szybkości zapamiętywania, ale także od jej trwałości.

Można to przedstawić w postaci prostego wzoru:

szybkość zapamiętywania X trwałość zapamiętywania = szybkość nauki

Z tego wyraźnie widać, że wystarczy każdy z tych dwóch czynników podnieść dwukrotnie, a tempo Twojej nauki ulegnie 4-krotnej poprawie! Dodatkowo powiem, że nie jest to trudne.

1. Techniki zapamiętywania

Przyjrzyjmy się najpierw pierwszemu elementowi równania – technikom zapamiętywania.

Są to techniki i metody, które zostały opracowane na podstawie badań nad procesem nauki i zapamiętywania. Ich skuteczność związana jest z tym że działają na podstawie sposób funkcjonowania ludzkiego umysłu i pamięci, a nie przeciwko nim, jak ma to miejsce na przykład w czasie tradycyjnego „kucia”.

Myślę, że samo to już zobowiązuje nas, aby spojrzeć w ich kierunku, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie „jak szybko się uczyć”.

Żeby nie zajmować miejsca, nie będę opisywał tutaj tych technik. Zainteresowanych odsyłam do mojego darmowego raportu, który możesz ściągnąć, klikając tutaj.

2. Trwałość zapamiętywania

Przejdźmy teraz do drugiego elementu, czyli trwałości zapamiętywania. Tutaj sprawa jest prosta – powtórki.

Ale nie po prostu powtarzanie materiału, ale mam na myśli powtórki, czyli zwyczajne przejrzenie poznawanej wiedzy w odpowiednim momencie względem nauki.

Oto, kiedy powinieneś robić powtórki, aby pamiętać poznaną wiedzę praktycznie na zawsze (pamiętaj: jak szybko się uczyć zawiera w sobie pytanie, jak trwale się uczyć):

1. Do 10 minut po nauce

2. Godzinę po nauce

Te dwie powtórki są super ważne i od razu podwoją trwałość Twojej nauki!

3. Następnego dnia

4. Po tygodniu

5. Po miesiącu

6. Po roku

Zacznij je stosować od zaraz, a zobaczysz naprawdę zauważalne rezultaty.

Pamiętaj, że powtórka nie ma trwać długo, to tylko szybkie przejrzenie materiału i powtórzenie wiedzy.

Ok, podzieliłem się z Tobą kilkoma radami na temat jak szybko się uczyć. Jestem przekonany, że jeśli je zastosujesz, zobaczy poprawę szybkości i trwałości Twojej nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *